Een chronische aandoening inzetten als kracht in de geneeskundeopleiding
Dankzij de toewijzing van het Agis Innovatiefonds voor het project “Doorontwikkeling Medische dubbeltalenten”, hebben wij in Amsterdam een vliegende start kunnen maken met dit initiatief. Met de subsidie kon er tijd worden vrijgemaakt en promotiemateriaal ontwikkeld om Medische dubbeltalenten actief te benaderen voor en te begeleiden in het geven van gastlessen over hun dubbele talent. Medische dubbeltalenten zijn namelijk geneeskundestudenten met een chronische aandoening. Als geen ander kunnen zij hun medestudenten leren hoe het is om een chronische aandoening te hebben en kunnen zij meegeven wat dat betekent voor de zorg en zorgverleners.
In maart zullen in Amsterdam de eerste gastlessen worden verzorgd in het Bachelor-onderwijs van de geneeskundeopleiding aan de Universiteit van Amsterdam. We verwachten dan meer te leren over welke elementen uit Utrecht – waar het initiatief oorspronkelijk is opgezet – we kunnen overnemen en welke wij moeten aanpassen. En daarna: op naar implementatie in de andere geneeskundeopleidingen!
Uiteindelijk willen wij bereiken dat er meer begrip en inzicht komt in wat het betekent om te leven, studeren en werken met een chronische aandoening. Daarnaast verwachten we dat het studenten die een gastles bijwonen zal helpen hun empathisch vermogen te behouden en verder te ontwikkelen. Het meest belangrijke beschrijven we als laatst: voor de dubbeltalenten is het vooral van belang dat zij de ruimte krijgen voor het vertellen van hun verhaal, in allerlei opzichten. Dat zij elkaar kunnen vinden en daarmee een veilige plek vinden binnen de opleiding om dit verhaal te delen en ervaringen uit te wisselen. Dat zij regie krijgen over dat verhaal en zelf en aan anderen laten zien wat voor kracht het is om hun ervaringen te kunnen inzetten.
Initiatiefnemer
Amsterdam UMC
Wilt u meer weten, ook over het initiatief zoals opgestart in het UMC Utrecht? Kijk dan op: www.medischedubbeltalenten.nl
Wilt u het team in Amsterdam bereiken? Mail dan naar: ioo-medischedubbeltalenten@amsterdamumc.nl
Startdatum: 2026-01-01